Testosteron je jeden z nejlepších anabolických hormonů, z toho důvodu se používá jako steroid. Naštěstí nemusíte si nic píchat do rukou, abyste využili jeho síly. Tělo samo produkuje testosteron, a protože k tomu potřebuje spoustu věcí, můžeme jeho produkci ovlivnit přirozenou cestou.

Možností jak podpořit produkci testosteronu je více. Základní způsoby nesouvisející jen s jídlem najdete v samostatném článku. 5 způsobů jak zvýšit hladinu testosteronu.

Vajíčka

Na vajíčkách je toho super hned několik věcí. Obsahují velké množství vitamínů a minerálů. Jeden z nejdůležitějších pro tvorbu testosteronu je Vitamín D a ve dvou vajíčkách získáte přes 20% doporučené denní dávky.

Vajíčka jsou také skvělým zdrojem cholesterolu. Ano skvělým, protože testosteron se vyrábí z cholesterolu, takže pokud ho máte nedostatek, tak vaše tělo nemá základní stavební prvek pro jeho produkci.

Avokádo

Další skvělý zdroj tuků, hlavně monounsaturated, které mají podíl na tvorbě testosteronu. Kromě toho je další zdroj vitamínů a minerálů.

Kvalitní tuk je velmi zdravý a není potřeba se ho bát. Není tu žádný důkaz o tom, že by konzumace tuků vedla ke kardiovaskulárním onemocněním. Celé toto téma je na samostatnou sérii článků, protože tu stále koluje spousta mýtů a polopravd šířená hlavně potravinářskými společnostmi.

Hovězí

Druhý nejlepší zdroj zinku, který je společně s magnéziem zásadní minerál pro tvorbu testosteronu. Denně potřebujeme, přijmou přibližně 11mg zinku a ve 100g hovězího najdete až 6mg, to znamená více jak 50% denní dávky.

Samozřejmě kvalita masa bude hrát velkou roli jak v obsahu zinku, tak dalších látek, které pro nás můžou být přínosné nebo také škodlivé. Antibiotika a růstové hormony nejsou něco, co byste chtěli.

Ústřice

Číslo jedna v obsahu zinku, 100g ústřic vám dodá více jak 24mg zinku. Kromě toho obsahují další vitamíny a minerály.

Pravděpodobně není náhoda, že Casanova (ano ten slavný Italský svůdník co se vyspal s polovinou Evropy) údajně snídal 50 ústřic denně.

Špenát

Pepek námořník věděl co je dobré. Špenát má skutečně skvělý vliv na testosteron a tím i na svalovou hmotu. Obsahuje velké množství magnézia, které je dalším minerálem důležitým pro produkci testosteronu. Na rozdíl od jiných minerálů a vitamínů, magnézium se vyskytuje v relativně malých koncentracích vzhledem k tomu, kolik ho denně potřebujeme.

Kromě toho obsahuje velké množství vitamínu A a C.

Para ořechy

Někdy zvané brazilské ořechy, mají vysoký obsah selenu, který je přímo spojen se zvýšenou produkcí testosteronu. 100 g ořechů vám dodá přes 2500% denní dávky selenu.

Stačí vám tedy jen pár ořechů denně a máte selenu více než dost.

Dýňová semínka

Magnézium, zinek, leucine jsou tři hlavní složky, které dokáží nakopnout váš testosteron.

Leucine je esenciální amino kyselina, esenciální proto, že ji tělo nedokáže vyrobit a musíme ji přijmout z potravy. Její konzumace může také přispět k zvýšení testosteronu,

Jahody

Nějakou tu sladkost sem také musím dát a jahody mají vysoký obsah antioxidantů, které pomáhají snížit hladinu kortizolu, takže se sem výborně hodí.

Kortizol je stresový hormon, který se vylučuje, kromě jiného při tréninku. Vysoké množství kortizolu snižuje množství testosteronu, takže jeho snížení má naopak pozitivní vliv na testosteron.

Česnek

Podle studií má česnek vliv na Luteinizační hormon, který reguluje produkci testosteronu. Podobné účinky má i cibule.

Jedna studie na zvířatech zjistila, že jen 1 gram cibule na kg tělesné váhy, může zvýšit hladinu testosteronu o 300% během 20 dnů.

Takže připravte své drahé polovičky nejen na trochu více česneku a cibule ve vašem jídelníčku.

Další články

  • Jak velký vliv má Testosteron na budování svalové hmotyJak velký vliv má Testosteron na budování svalové hmoty Testosteron je jeden z nejdůležitějších hormonů v těle. No dobře všechny jsou důležité. Nic méně testosteron je spojován se sílou, svaly a dalšími věcmi spojenými s mužstvím, takže pro nás […]
  • 5 způsobů jak zvýšit hladinu Testosteronu5 způsobů jak zvýšit hladinu Testosteronu Testosteron je hlavní mužský hormon, má velký vliv na budování svalové hmoty. I když ještě nejste v letech a testosteronu máte dostatek, jeho zvýšení vám může jen pomoci. Podívejme se na 5 […]
  • Jak je na tom váš zinek?Jak je na tom váš zinek? Zinek patří mezi nejdůležitější minerály v těle. Podílí se na funkci asi 300 enzymů, hraje roli v imunitním systému, syntéze proteinu, syntéze DNA a dělení buněk. Z toho poslední tři jsou […]
  • DIY jak doma připravit tekutý zinekDIY jak doma připravit tekutý zinek Zinek a další minerály i vitamíny jsou naprostý základ pro správné fungování těla. Kalorie bez minerálů a vitamínů jsou k ničemu, proto se jim také říká prázdné kalorie. Nejdůležitější pro […]
  • Ektomorf – co musíte vědět, než začnete následovat doporučení podle somatotypuEktomorf – co musíte vědět, než začnete následovat doporučení podle somatotypu Jste hubení, můžete sníst, co chcete, ale stejně nepřiberete, "typický" ektomorf. Takový ten normální popis, který se dočtete na českém internetu. Je zajímavé, kolik článků se zaměřuje na […]
9 potravin pro zvýšení testosteronu

Napsat komentář